2007-től 2010-ig
Sok véleményt hallottunk arról, hogy miért, kiknek az érdekéből jött létre a Fémtörvény. Egyesek szerint néhány gazdasági társaság okolható a helyzetért, mások szerint a kisvállalkozások ellehetetlenítése volt a cél. Talán 2010. márciusában már nem így gondolják. Úgy tűnik, hogy senki sem fog gazdasági előnyhöz jutni ezzel a törvénnyel és a végrehajtási rendeletével. Mostanra már többen elfogadják, hogy valóban a színesfém lopásokat szerették volna visszaszorítani a jogszabályokkal a törvényalkotók, de sokan egyetértenek abban is, hogy ezzel a módszerrel sajnos nem fog sikerülni.
A TV2 korábbi műsorainak felidézésével áttekinthetjük, hogy miként jutottunk el a mai állapotig.
A Mokka című műsor 2007. októberében már foglalkozott a témával:
2007-ben még csak elképzelésekről, gondolatokról hallhattunk Dr. Gémesi Györgytől. Ekkor még a hulladékgazdálkodási tevékenység keretei között képzeltük el a színesfém kereskedelmet.
(Forrás: TV2, eredeti megtekintéséhez kattintson ide)
A Mokka című műsor 2008. februárjában készítette a következő riportot:
2008-ban már egyeztetések voltak a minisztériumok és az önkormányzatok között a színesfém lopások megakadályozásának lehetőségeiről.
(Forrás: TV2, eredeti megtekintéséhez kattintson ide)
A TV2 Tények című műsora is foglalkozott a témával 2008-ban:
Dr. Kondorosi Ferenc tájékoztatója mellett balesetek, súlyos károk képeit láthatjuk.
(Forrás: TV2, eredeti megtekintéséhez kattintson ide)
Börtön a fémtolvajoknak – Tények-riport 2009. október:
(Forrás: TV2, eredeti megtekintéséhez kattintson ide)
Reméljük sikerülni fog az illlegális kereskekedelem és a fémtolvajlás felszámolása, hiszen ez az érdekük a fémkereskedőknek is.
Sajnos már látszanak a "kiskapuk" is, mint például azok a szervezkedések, amelyekkel kikerülhető a magánszemély közvetlen kapcsolata a fémkereskedővel. Ebben az esetben a precíz nyilvántartást vezető, jóhiszemű fémkereskedő, - aki egy (magánszemélyekkel kapcsolatot tartó) vállalkozástól veszi át a fémeket - nem kell 6 napig tárolja az anyagokat, akár másnap elviheti azokat a feldolgozóhoz. A beszállító vállalkozás saját keletkezésű hulladékként fogja átadni fémeket, és ha ezeket darálva szállítja be, akkor fémkereskedő legyen a talpán, aki ráismer egy lopott holmira.